Przygotowanie nadruku reklamowego krok po kroku

2020-08-10
Przygotowanie nadruku reklamowego krok po kroku

Nadruk reklamowy może zostać wykonany różnymi metodami. W zależności od oczekiwanych efektów oraz materiału, na którym ma powstać nadruk, możemy wybrać sitodruk, haft komputerowy, grawerowanie lub tłoczenie. Do stworzenia nadruku na odzieży reklamowej posłuży metoda sitodruku lub haftu komputerowego. Natomiast na gadżetach nadruk można wykonać za pomocą grawerowania, bądź tłoczenia. Każdy sposób różni się od siebie i wymaga innych nakładów pracy oraz maszyn.
 

Nadruk na tekstyliach metodą sitodruku

Pierwszy etap tworzenia nadruku metodą sitodruku opiera się na stworzeniu grafiki przy użyciu oprogramowania komputerowego – przygotowany projekt może zadecydować o finalnym wyglądzie tekstyliów. Następnie należy dobrać siatkę do materiału, na którym ma powstać nadruk i zdecydować o jej wielkości oraz zagęszczeniu. Później należy umieścić wzór na siatce i zamontować ją w maszynie, aby następnie za pomocą specjalnej gumy nałożyć farbę na sito. Na końcu odzież z gotowym nadrukiem ląduje w piecu grzewczym.
 

Haft komputerowy na odzieży

Tworzenie haftu komputerowego również rozpoczyna się od stworzenia projektu. Powstały plik z gotowym wzorem należy zmienić na wektorowy – dzięki temu nadruk będzie precyzyjnie odwzorowany i dostosowany do komputerowo sterowanej maszyny. Kiedy plik jest odpowiednio przygotowany, hafciarka może rozpocząć pracę nad nanoszeniem nadruku. Nici w wybranych kolorach są połączone z igłami maszyny, co powoduje, że projekt jest dokładnie odwzorowany i każdy detal nadruku jest wykonany bardzo precyzyjnie. Ponadto haft komputerowy jest wyjątkowo trwałą metodą znakowania tekstyliów.
 

Grawerowanie i tłoczenie

Efekty tłoczenia i grawerowania są do siebie podobne. Grawerowanie wykonuje się za pomocą lasera, który trzeba odpowiednio zaprogramować. Następnie w programie komputerowym należy zlecić obróbkę – proces ten przypomina drukowanie. Ostatecznie wiązka lasera topi materiał i wycina wybrany grawerunek. Tłoczenie natomiast rozpoczyna się od podgrzania mosiężnych matryc z odpowiednim wzorem. Następnie przy pomocy specjalnej prasy wzór zostaje wtłaczany we wskazanym miejscu.

wróć do aktualności